Logowanie Rejestracja

Kryteria doboru narzędzi spawalniczychNa co zwracać uwagę podczas zakup narzędzi spawalniczych? Standardowo analizowana zazwyczaj jest cena i parametry techniczne tych urządzeń. Istnieje jednak jeszcze kilka kryteriów, które mogą znacznie wpłynąć na satysfakcję z ich użytkowania. Dotyczy to kwestii związanej z bezpieczeństwem, certyfikatami oraz gwarancją urządzeń.

Kryterium parametrów technicznych

To, jaki sprzęt jest ci potrzebny, w dużej mierze zależy od tego, do czego będziesz go wykorzystywać. Urządzenia spawalnicze charakteryzują się odmiennymi metodami spawania. I tak, na przykład narzędzia pracujące metodą TIG sprawdzą się najlepiej, jeżeli chcesz osiągnąć doskonałą jakość wizualną spoin. Spawanie metodą MIG/MAG lub MMA jest przystosowane do pracy z materiałami o grubości większej niż 10 mm. Technologia MMA natomiast zapewnia najszybsze spawanie.

Należy też znać wartość potrzebnego natężenia prądu do spawania konkretnego rodzaju tworzywa, a także przeanalizować, jaki cykl pracy urządzenia będzie odpowiedni.

Jakość i renoma narzędzi do spawania

Narzędzia spawalnicze posiadają stosowne certyfikaty potwierdzającej ich jakość, bezpieczeństwo i parametry techniczne. Powinieneś zawsze zwracać uwagę, czy wybrany przez ciebie sprzęt ma tego typu dokumentację. Nie bez znaczenia jest także zaufanie, jakim obdarzyli daną markę klienci, co przełożyło się na jej popularność. Solidny, wytrzymały sprzęt do spawania pochodzi zazwyczaj od sprawdzonych producentów, dbających o utrzymanie wysokich standardów swojego asortymentu. Nawet, jeśli narzędzia takie ulegną awarii, można w tym przypadku liczyć na pomoc dystrybutora lub samej firmy producenta.

Okres gwarancji

Nawet najlepiej wykonane urządzenia nie są wieczne. Podlegają naturalnemu procesowi eksploatacji i zużycia. Jednak ceniące się przedsiębiorstwa produkujące narzędzi spawalnicze dają na swój sprzęt dosyć długi okres gwarancji. Oczywiście nie jest to wyznacznik jakości, ale może sugerować to, że będą one nam bezawaryjnie służyły znacznie dłużej.


Wróć do bloga